Alasti

Selle kevade ühel ilusamal maikuu päeval mängisin koos sõbratariga aias sulgpalli. Alasti. Loomulikult oli see silmapaitav pilt minu Mehele, aga rohkem veel lõbu meile – lihtsalt nii mõnus on riieteta olla. 

Mulle on tundunud, et alastiolekut toaseinte vahelt väljas peetakse Eestis pigem tabuks ja sellest suurt ei räägita. Kas küsimus on rohkem kliimas, meie vaoshoitud loomuses või moraalinormides, ma ei teagi. Minu päritoluperes oli suviti harjumuspärane igal õhtul meres alasti ujumas käia – erinevas eas lapsed, emad-isad, vanaemad-vanaisad, onud-tädid, mitu põlvkonda koos. Inimkeha kogu oma loomulikkuses on mulle seetõttu nii tavaline ja iseenesestmõistetav, alastiolek on nii harjumuspärane ja mugav, et riided püsivad mul jätkuvalt kehvasti seljas. Aga seda ikkagi privaattsoonides – ma ei tahaks kellegile ebamugavust tekitada. 

Küsisin tuttavatelt-sõpradelt, et kuidas nad tunnevad end alasti olles, millised on nende sauna-, päevitamise- jms harjumused ning kust nende arusaamad pärinevad. Kokku rääkisin ja kirjutasin 26 inimesega, naisi ja mehi pooleks ja vanuseks keskmiselt 44.

Ilmselt oli see piisavalt süütu teema, nii et mulle vastati heal meelel ja vabalt. Ja üsnagi vabad ollakse ka alastuse osas! Nudistlikku õpetust (loodusega kooskõlas olev eluviis, mida iseloomustab ühine alastioleku praktiseerimine eesmärgiga suurendada lugupidamist enesest, teistest ja keskkonnast) viljeles mingil moel ehk paar vastanutest, enamik naudib lihtsalt riietevaba mõnusat olekut ja selle liikumisega end seotuks ei pea.

Alasti olles tuntakse ennast enam-vähem mugavalt. Oli neid, kes armastavad oma keha ja peavad end ilusaks, aga neidki, kes ei olnud endaga väga rahul ja on seetõttu ebakindlad. Kuid kodus ja privaatselt on pea kõik mingitel ajajärkudel rohkem või vähem alasti. Enamik meestest ka magavad alasti, kuid naised eelistavad pigem, et midagi oleks seljas – mugavuse ja ka külma pärast. Just see “põhjamaa ilm” oli paljude vastajate sõnutsi takistuseks, mis seab alastiolekule piirid. Ja teiseks piiriks on lapsed – nende juures pigem paljas ei olda. Siin oli tajutav, et suhtumist mõjutavad enim kooselupartnerite erinevad arusaamad – kui üks pool on ikka väga rangelt laste juures alastioleku vastu, siis teine pool seda ka aksepteerib. Ma ise aga arvan, et ükski kehaosa pole häbenemisväärne, ühtki kehaosa pole põhimõtteliselt vaja teiste inimeste eest varjata ja seetõttu näevad minu lapsed oma ema väga palju riieteta. Mingit valehäbi või ebamugavust alasti keha osas neil ei ole, erilist uudishimugi pole märgata. Kõik kehaga seotud teemad on meie kodus vabalt räägitavad ja ma loodan, et seetõttu jäävad mitmed probleemid, sh oma seksuaalsusega seotud, neil hiljem tulemata. 

Üks mu meessoost sõber teeb suvekodus kõiksugu välitöid hea ilma korral alasti ja ka vastanute seas oli mõned, kes tunnistasid, et võimalust mööda toimetavad ka nemad nii. Aga üldlevinud on siiski seisukoht, et praktilisem ja mugavam on kui vähemalt püksid on jalas. Kuid päris lõbus ning intrigeeriv on oma partnerit näiteks alasti muru niitmas ettekujutada… mulle isiklikult meeldiks see pilt väga!

Saunaskäimise kombed on vastanutel üsna sarnased – kui lapsed on väiksed, käib pere saunas ühiselt, aga hiljem sageli enam mitte. Näiteks natuke vanema tütrega isa koos sauna enam ei lähe, aga ema võib teismelise pojaga mõni aeg minna veel küll. Ka sõpradega koos olles käivad naised ja mehed pigem eraldi saunas. Väike vähemus vastajaid on siiski olenemata seltskonnast saunas alati alasti. 

Alasti päevitamist, ujumist ja niisama olesklemist peab loomulikuks enamik, aga seda vaid privaatsetes randades. Ka mina ei päevita Eestis avalikus rannas topless – see äratab mittevajalikku tähelepanu, ning tegelikult pole eriti normiks ka. See on samas üllatav – mujal maailmas on ju nudistide-, topless-, ja segarannad järjest populaarsemad, aga kas ja kuna me Eestis sinnani jõuame? Oled Sa aga täheldanud, et kui sattud mõnda eelpoolnimetatud randa, siis on sealsete reeglitega sobitumine lihtne, iseenesestmõistetav?

 Seksuaalne alatoon on paratamatult alastiolekus sees, aga see oleneb ka situatsioonist. Arusaadavalt lähisugulaste juures seda ei teki, aga muul juhul on väike või siis suurem ahvatlus meile sissekodeeritud. Kuid siin on teine vaatenurk ka – nähes oma kaaslast vaid alasti või olles näiteks nudiste rannas, siis see huvi pigem väheneb, ei jaksa ju kogu aeg erutunud olla.

Kuna igasugused esoteerilised laagrid, tantristlikud üritused, saunatseremooniad jms on paljudele huvipakkuvad, siis nn võõras seltskonnas alastiolekut tuleb rohkem ette kui varem. Hoolimata üldlevinud seisukohast (see tuli pea kõikide vastajate puhul ka esile), et ilusa kehaga (ja pigem naine) võib olla topless või alasti, aga vanad ja vormist väljas (nii naised kui mehed) ei tohiks seda mitte, siis sellised kogemused on üks hea võimalus seda paradigmat murda. Meie kellegi jaoks ei jää ju aeg seisma ja elatud elu on näha nii näost kui kehast, me ei saa seda kuidagi muuta.

Kokkuvõttes on kõige tähtsam alastioleku juures, et need, kes seda normaalseks ning mugavaks peavad tunnevad end oma kehas hästi. Inimestele on bioloogiliselt ja füüsiliselt alastiolek loomulik ja avatud meel selles osas teeb meid tolerantsemaks ning kokkuvõttes ainult õnnelikumaks!

No nii, nagu mulle küsitlusest selgus, on üsna suur võimalus, et Sinu naabrid päevitavad just praegu alasti terrassil või teevad aiatöid või midagi muud meeliülendavat. Kuid naabri aeda kiikamise asemel tee seda, mis Sulle endale pinget pakub! Kas riietes või ilma, vahet pole – naudi Eestimaa imelist ja oi kui lühikest suve 🌞!

Foto: https://www.spencertunick.com

8 kommentaari “Alasti

 1. Olen mees, 60, naine on sama vana. Umbes 10 aastat tagasi hakkas mulle tunduma, et alastiolekus on mingi võlu. Mis täpselt, seda aru ei saanud ja ei osanud ka abikaasale seletada, mis põhjustas mõningaid tormilisi (väga tormilisi) arutelusid. Nüüdseks oleme mõlemad veendunud alastikultuuri viljelejad, kuigi nudistiks ennast ei nimetaks. Igal suvel on meil kombeks autoga kuhugi soojale maale sõita ja reisi lõpuks nädalakese mõnes paljaste inimeste kämpingus veeta. Te kes räägite siin Eestis, et paljad inimesed on koledad, paksud, lotendavad, tiirased, hirmuks lastele, amoraalsed jne peaksite kord ise sinna sattuma. See on paradiis. Kõik tunnevad end vabalt ja teevad täpselt sedasama, mis riietega inimesed rannas teevad. Keegi ei vahi, keegi arvusta. Soe, päike paistab, jalutad ringi, käid ujumas, pärast duši all (vesi ju soolane), istud õllekas, naudid merevaadet. Nädal aega sellises kohas ja oled kui uuesti sündinud. Inimesed ümberringi on toredad, keegi ei pahanda, ei karju. Üldiselt muidugi on vanemaealisi, kuid ka nooremaid inimesi, ka lastega. Ei ole mina veel näinud, et mõni laps seal paljast inimest nähes šoki saaks. Koht siis Koversada Horvaatias. See on tõesti maapealne paradiis, minge ja proovige.
  Teine meie lemmikkoht on Prantsusmaal Cap d’Agde, mis ongi päris linn aga kõikjal ollakse paljalt. Õhtul klubisse või sööma minnes pannakse midagi ikka peale aga seegi on meie mõistes “rõve”, sest see koht on kiiksuga. Seal võib oma seksuaalsed ihad valla päästa, kõigile jagub midagi. Päeval on rand täis alates väikeste lastega peredest kuni swingeriteni, muidugi eri osades. Linnas on poed, söögikohad, pangad, juuksurid, mis iganes, igal pool käiakse paljalt. Ei hakka pikalt seletama, uurige ise netist. Meie vaieldamatu lemmik on vahupidu päevasel ajal ühes ööklubis, kus sisenemisel peab riidehoidu panema ka ainukese kehakatted, plätud. Tõeline pereteraapia. Pean silmas seda, et kui tel oma kaaslasega oli veel enne arusaamatusi seksuaalsusega, siis peale mõnetunnist sealviibimist enam mitte.
  Lisan siis juurde, et ka kodus oleme valdavalt alasti, rääkimata magamisest. Ei kujutagi ette, et magades mingid nartsud seljas oleksid. Oleme harjunud jahedas magama, talvel on normaalne 6…8 kraadi aga ka miinustemperatuure oleme nautinud.
  Jutt sai lünklik aga ehk paneb mõnda inimest mõtlema, enne kui mõistab “perverte” hukka. Maailm on palju mitmekesisem, kui te oskate arvata. Proovige järele ja te ei kahetse.

  Liked by 1 person

  1. Hea Viljar, väga cool, et Sa kirjutasid! Inspiratsiooniks on see loodetavasti paljudele ja mulle muidugi ka. Me Mehega ehk jõuame veel selgi suvel ühte Sinu poolt soovitatud kohta, rännakul nagu hetkel oleme! Suur aitäh veelkord ja ilusat elu 👍😘!

   Meeldib

 2. Minule näiteks ei meeldi. Ma ei soovi ise avalikus kohas (k.a oma aed, rõdu jne) alasti olla ega teisi vaadata. Kuna elan hetkel Saksamaal, siis nende spaade FKK (ehk alastioleku kultuur) on mulle absoluutselt vastuvõetamatu, mõnel pool on bikiinid suisa keelatud. Seepärast ma seal ei käigi. Samas puuduvad mul tugevad tunded teiste alastuse osas – tehku mis tahavad. Ise otsustan, kas lähen alastispaasse või nudistide randa (ei lähe enamasti). Oma peres eelistan siiski, et ihualast ringi ei joosta. Aga meil õnneks kõik sellised, kes armastavad veidi kaetud olla. Minu jaoks ei mõju riided ahistavalt. Hea, et räägid esoteerika, tantra jne laagritest. Kaalusin, kas mitte Thule Lee korraldatud naiste väe sündmusel osaleda, AGA kui sellega kaasneb võõraste seltsis alasti olek, siis pigem mItte. Jah, võib väita, et kompleksid ja saa üle. EI pea vajalikuks, mulle meeldib riides olla ja leian enda juures oluliselt olulisemaid asju, millest vabanemise suunas töötada.

  Liked by 1 person

  1. Aitäh mõtteavalduse eest! Ma kirjutan võimalusterohkest maailmast kus kõik võiks elaks enda tõekspidamiste järgi (eeldusel, et see teisi ei riiva). Nii on ka alastusega – igaühele oma. Aga Thule juurde Sul vist tõesti minna ei tasu (olen käinud naiste- ja paaride laagris), alastiolek on seal iseeenestmõistetav. Ma ise eriline esoteerikahuviline pole, aga enesearengu mõttes vahel kuskil käin, väga valin küll. Sel suvel lähen http://female.ee/naistekursus-naudinguline-naine-24-26-08-2018-marya-norelliga/, uuri, äkki on Sulle huvipakkuv.

   Liked by 1 person

   1. Aitäh soovitamast, ma pole ka veel kuskil käinud, aga vaatan ja uurin võimalusi, mis kõnetaksid. Ka ikka enesearengu mõttes! See just ongi tore, et me kõik pole ühesugused ja ühtmoodi ei mõtle (issand kui igav maailma siis oleks), aga saame diskuteerida hinnanguid andmata ja teist arvamust maha materdamata.

    Liked by 1 person

 3. Kuna elame maal ja suht metsa sees, siis pole suvel alasti olemine aias mingi eriline probleem.Ise enamus päikselisest ajas alasi.Vahel võtab ka mees oma püksid jalast ja on niisama… Kui keegi peaks sel ajal külla tulema, eks siis ikka tõmbad midagi peale, sest no kõik ei pruugi sellest aru saada, aga no oma sõbrad mõistavad meie vabadust… “Teil ju nii hea privaatne!” Ja ongi! Mida mul omas kodus põdeda?! Ja eriti lahe, kui mees ka end vabat tunneb. 😊 Päikest ja vabadust! ( Vähemalt oma koduaias). R.

  Liked by 1 person

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s